I Singapore var vi fire dager før vi reiste hjem. Vi bodde på flotte Carlton hotell, som hadde veldig god beliggenhet for oss. Det var sol og varmt, og vi benyttet dagene godt til å se byen.
Singapore er en republikk i Sørøst-Asia. Landet danner en kombinert øy- og bystat, som med sine kun 721,5 km2 er Sørøst-Asias minste land. Men det dette lille, dynamiske landet mangler i størrelse tar det absolutt igjen i opplevelser.
Singapore har i lang tid vært en meget travel havn. Thomas Stamford Raffles oppdaget og grunnla Singapore som et britisk støttepunkt i 1819 da han ønsket en trygg havn og en handelsstasjon.
Moro å se Singapore og bli litt kjent i denne flotte byen som vi lest så mye om. Lest om i bøker om langtur seilas da dykker den ofte opp som et eksotisk sted å komme til. Da hører det også med til opplevelsen å drikke Singapore sling på Raffles bar. Det gjorde vi selvfølgelig, og det var den dyreste drink vi noen gang smakt, 360 kr/ glass. Men samtidig så var det kjempe gøy å besøke Raffles, trekke inn atmosfæren. Singapore er også kjent for å være en veldig ren by, og det kan vi si oss enige i.
Første kvelden på utsiden av vårt hotell i SingaporeDeilig lammeskank til middag i SingaporeFlott utsikt bak oss Marina bay sands hotell i SingaporeSpektakulære Marina bay sands hotell i SingaporePå tur i Marina bay i SingaporeGardens by the bay, 18 svære trær i SingaporeGardens by the bay, i SingaporeVi vandrei China town i SingaporePå marked i China town – SingaporeSer på suvenirer i China town – SingaporeHerlig med en pause i China town – SingaporeVi besøkte Raffles bar på Raffles hotell i SingaporeSkikkelig moro å henge i baren på Raffles i Singapore
Etter en natt i Mo i Rana kjørte vi ut på Kystriksveien den 13 juni. Vi startet i nydelig sommervær med 21 grader. Det var veldig vakkert langs veien med mye blomster, snø på fjellene og sola som glitret i vannet. Første stopp ble fricamp ved Flostrand rasteplass, godt tilrettelagt for bobiler. Der benyttet vi den flotte trappa ned til badeplassen, og tok en oppfriskende dukkert.
Neste dag tok vi to ferger Kilbogstrand – Jektvik og Agskardet – Halsa. Vi passerte Polarsirkelen igjen og vi fikk flott utsikt mot mange kjente øyer her på Helgelandskysten. Natten tok vi ved Svartisen gård med meget flott utsikt mot breen. Veldig moro med gjensyn, men også skremmende å se forskjellen i størrelse siden vi så den første gang i 1998.
Vi stoppet en natt på nye stellplassen på Ørnes, lå veldig sentralt plassert nære butikker. Ute på Sandhornøya gikk vi først tur på Langsanden, som er ca 2 km lang, før vi parkerte på en fin plass i Våge ved havna. Litt utfordrende vei utover på øya med 23 km på humpende smal vei. Gikk flere turer rundt i området i skikkelig fin natur. Så var vi heldige og fikk en fin kveld/ natt med midnattssol.
På vår vei videre så stoppet vi ved Saltstraumen og kikket på hvordan vannet strømmet i ville virvler. Og vi gikk også en fin geologi sti og studerte forskjellige bergarter. Kjørte gjennom Bodø før vi parkerte på fricamp oppe på toppen før veien ned til Mjelle. Vi gikk en herlig tur ned til havna i Mjeldevika i nydelig vær, og videre ut over Buholmen og til Mjellestranda. Det var mye folk i det populære friområdet, og det var veldig fint. Kjempe flott utsyn mot Landegode og hele Lofotveggen. Vel opp ved bobilen igjen satt vi ute og koste oss i sola.
Over midsommer helgen sto vi 4 netter i Bodø, for å vente ut kuling og mye regn. Hadde opphold i været innimellom og da fikk vi passe på å gjøre litt by oppgaver. Deretter kjørte vi igjen ut til fricamp ved Mjelle. Denne gang så vandret vi utover til Hovde sundet, som har en flott dobbelstrand, passerte blant annet Auvika. Turen var ca 4 km hver vei i til dels krevende partier, men i veldig vakker natur og med herlig utsikt.
Etter et par netter i Bodø igjen med mye dårlig vær så la vi om på våre planer. Været er og har vært for det meste kaldt, regn og mye vind etter vi kom til Norge. Det har vært flere dager innimellom som har vært fine. Men værmeldingen fremover skal fortsette på samme måte, kaldt, mye regn og vindfullt.
Så vi kjørte til Sandnessjøen på to dager med natt stopp i Mo i Rana. Over Saltfjellet var vi heldige og fikk nydelig vær, så vi tok mange foto stopp med korte gåturer. I Sandnessjøen fikk vi tre finfine dager med våre gode venner Tove og Thor med båten Undine VI. Mye skravling, gode middager på restaurant og hos hverandre og flere fika stunder.
Torsdag 2 juli kom vi hjem etter to lange kjøredager, med overnatting på Støren. Vi stoppet menge ganger underveis for å strekke på beina og spise.
Lunsj ved Flostrand rasteplassOppfriskende bad ved FlostrandEtter oppfriskende bad ved FlostrandVakkert langs KystriksveienVed fergekaia på kilbogstrandFin utsikt over SvartisenSvartisen, utsikt fra andre sidenSnart middag ved Svartisen gårdTur på Langsand på SandhornøyaFin parkering her på Våge, SandhornøyaHavilla passerer på utsiden av VågeFint å vandre på Sandhornøya, Kunna og Sørfugløya i bakgrunnFin tur til Elias Blix bautaen, Våge på SandhornøyaNydelig kveld på SandhornøyaHeldige som får en så flott kveld med midnattssol, SandhornøyaMidnattssol på SandhornøyaFricamp nær Mjellestrand og Hovde sundetDe tre bukkene Bruse i fjæra ved MjellestrandaTur i området ved MjellestrandaEn liten sjokolade pause på MjellestrandaVandring langs vannet ved MjelleNydelig kveld ved Mjelle stranda, Lofotveggen i bakgrunnKoke poteter under tak når det regner og blåser i BodøBytur i BodøTur ut til Hovde sundetPå tur ut til Hovde sundet, her ved AuvikaSitter og nyter utsikten over dobbelstranda ved Hovde sundetKjempe opplevelse til Hovde strandaBare å nyte!Tommy fanger midnattssola ved Mjelle strandaMidnattssol over Lofotveggen, ved MjelleFin dag over SaltfjelletPolarsirkelsenteret på SaltfjelletLitt alene på bobilplassen i SandnessjøenFine Undine VI i SandnessjøenKoser oss med deilig fiskerett med Tove og ThorKoselig kveld med Tove og Thor i SandnessjøenFarvel til Nord Norge for denne gangLunsjstopp ved Elgen i Østerdalen
I dag 1. Juni reiste vi ut av Finland og inn i Sverige, i litt regn. Først kjørte vi vestover mot Pello ved Torneelv, vi hadde flere korte stopp ved fine sjøer og elver. Kom over brua og inn i Sverige, også fulgte vi vei 99 sørover langs Torneelv til Juoksengi. Parkerte på en camping ved Polarsirkelen, i sol og pent vær. Etter at vi parkert ferdig så gikk vi en bli kjent tur på campingen og rundt i nærområdet, kikket også på Polarsirkel monumentet. På kvelden satt vi ute og grillet i herlig vær frem til kl 21 da myggen sendte oss inn.
I Sverige sto vi over natt i Juoksengi, Haparanda, Tørehamn, Pite havsbad, Arvidsjaur, Storuman og Tærnaby. Korte stopp tok vi på mange plasser.
Det var veldig fint langs Torneelv, vi stoppet på mange steder blant annet ved Kukkola forsen. Natten tok vi i Haparanda på en gratis parkering ved Ikea. Haparanda deler sentrum med finske byen Torneå og det er veldig spesielt. De hadde markert grensa veldig fint på et stort område med mye blomster, benker, en diger fontene, et hjerte vi satt i, og en bru i finske og svenske farger.
Moro å se Pite havsbad selv om vi ikke traff med været. Det er et veldig stort anlegg og vi skjønner godt at det er et kjempe populært sted i sommervær. De kan ta imot 7000 overnattingsgjester, og opp til 3ooo mennesker på dagsbesøk.
Rett etter at vi parkert på Tærnaby camping så skiftet vi til turtøy og pakket sekkene. Vi fulgte veien videre oppover og oppover til en liten parkeringsplass. Derifra gikk vi videre på en sti opp til toppen av Laxfjellet 829 moh. På toppen tok vi en pust i bakken og så utover Anja og Ingmar bakkene. Det var en flott, men strevsom tur og vi var litt møre i kroppen etterpå. Omtrent 8 km og 300 høydemeter.
En veldig flott tur over fjellet til Mo i Rana fikk vi i strålende solskinn og 13 til 18 grader. Flott natur med snødekte fjell og glitrende sjøer og masse blomster langs veien.
Ved Juoksengi campingPolarsirkel monument i JuoksengiCampingen ved Polarsirkel senteret – JuoksengiKjører i TornedalenVed TorneelvVannet hopper og far i elva, TornedalenVeldig fint ved Kukkolaforsen i TorneelvHer er det vanlig å fiske med en slik håv ved KukkolaforsenI Haparanda, historisk skilt om mange event på strandaTommy sitter i Finland og jeg i SverigeI Tornio /Haparanda en finsk/svensk bruI Tørehamn satt vi ute i sola og koste ossVi så også mange lokale innbyggere som tok det bedageligI Pite havsbad ved havetFin camping i StorumanKanskje skal han satse på ny utdannelseHerlig vær i StorumanGøy å besøke TærnabyFin camping i TærnabyVed Tærnaby camping, flott fiske i elvenMange som hadde fått fisk på krokenDeilig pause på toppen, og nyte utsiktenOppe på Laxfjellet i TærnabyPå toppen av LaxfjelletFint langs veien, her på vei mot grensen mellom Sverige og NorgeGjør mange korte stopp langs veien for å nyte naturenHavmannen i Mo i RanaFjæra i Mo i RanaFint langs strandpromenaden i Mo i RanaVakre hus I Mo i Rana
Den 24.mai kjørte vi videre nordover fra fine Rauma. Det var mye vind, så vi kjørte sakte hele veien. Tok oss flere stopp underveis, både for å se på landskapet rundt, men også for å spise lunsj og tanke.
Etter hvert på ettermiddagen kom vi ut i Kvarken skjærgård til et koselig sted ved navn Sommarøsund. Der ble vi to netter, sto på en gress plass nære vannet. Fortsatt var det mye vind, men plassen vi hadde funnet lå i le fra vinden. Heldigvis var det sol fra blå himmel. Det sto to bobiler til over natt.
Dagen deretter etter morgenbad, kjørte vi til Oravais. Bobil plassen lå i en marina og den het Brudhamn. Her kostet det 170 kr/ natt og vi sto to netter her også. Etter vi parkert så gikk vi tur opp til butikken. På kvelden satt vi ute og grillet i finværet.
Videre fra Brudhamn hadde vi tenkt å parkere sør om Brahestad ved noen flotte strender. Men der hadde det blitt svære hoteller og annerledes enn det vi hadde lest. Så etter en kort stopp dro vi videre til en koselig plass som het Varijakki. Fin liten plass ved en båthavn. Noen hus lå det rundt plassen, men ikke mange.
I Uleåborg sto vi bare et par timer midt på dagen. Vi gikk rundt i byen og kikket litt, fin strandpromenade, gammel og veldig bra mathall, flere koselige parker. Etterpå kjørte vi noen kilometer på utsiden byen og fant en fin fricamp ved en sjø. Den lå ved siden av et boligområde og ved plassen var det grillplass og en herlig strand. 10 minutter unna lå en lokal pub, der satt vi i sola på terrassen og tok en øl. Så var vi litt sultne, Tommy kjøpte Pizza i en automat ved siden av puben. Den var overaskende god!
Byen Kemi kom vi til neste dag, her fant vi også en fricamp på en liten grus plass rett i utkant av byen. Flotte grønt områder og strender ved siden av der vi sto. Veldig fin båthamn og strandpromenade. Selve Kemi var en spesiell by med meget brede gater i et firkantet mønster.
Mot Rovaniemi fulgte vi Kemi elv oppover, vi tok flere stopp underveis. I dag hadde vi litt skiftende vær med sol og grå vær, 9 – 12 grader. Så veldig få grader å rutte med. Etter et par timer i Rovaniemi by, fortsatte vi til Nissens by. Parkerte over natt på en gratis parkering. De hadde bygd opp et veldig flott anlegg med Nissens tema med mange forskjellige aktiviteter. Polar sirkelen går også gjennom Nissebyen.
Tre uker har vi vært i Finland, og overnattet på 11 ulike plasser. Men vi har hatt korte stopp på mange flere. Vi har kjørt nesten 200 mil, mest på mindre veier. Finland har vært en flott opplevelse.
På vei ut i Kvarken skjærgårdKvarken skjærgård hadde vi gledet oss tilHer står vi i Sommarøsund i KvarkenSkikkelig Cowboy frokost trenger vi iblantUtsikt fra plassen i Sommarøsund – KvarkenPå tur i Sommarøsund i Kvarken skjærgårdStille og rolig i BrudhamnHun her var det bilde på på toalettet, så da turte vi ikke å rote til der inneEn fricamp underveis I Varijakki bobilplass og båthamnKafe i denne båten som lå på land i VarijakkiNede på kaien i VarijakkiI VarijakkiMye fin natur i FinlandUte på vandring i UleåborgLangs strandpromenaden i UleåborgMathall i UleåborgInne i mathallen i UleåborgFricamp i utkanten av UleåborgVi prøvde en pizza fra en automat, overaskende godKoselig kafe i Kemi nede ved havnenFin bygning, Tull kammeret i KemiKaldt i Rovaniemi, men det var et koselig sentrumPå tur i Rovaniemi med vinterjakka påVi står på Polar sirkelen ved Nissebyen i RovaniemiVed Polar sirkelen i RovaniemiNissen har byttet ut reinsdyra mot Nissan biler
I Helsingfors hadde vi bestilt plass på Rastila camping for ei uke. Siden vi bestilt på forhånd så fikk vi to dager inkludert i prisen. Campingen lå rolig til på utsiden av byen, men det var kun 300 m å gå til Metroen. Meget enkelt og billig å reise med Metro.
Veldig artig å bli godt kjent med fine Helsingfors. Mange gamle, store og flotte bygninger. Mye nyere arkitektur også, som for eksempel det flotte biblioteket. Vi besøkte to ulike mathaller, det syns vi alltid er gøy å se. Det ble tid til flere fika på ulike kafeer. Selvfølgelig så finnes det et stort Sauna anlegg for publikum midt inne i havna. Det er anslått at det finnes ca 3 millioner Saunaer i Finland, faktisk flere enn det finnes biler.
Tok en båttur ut til Suomenlinna festningsøy, som står på Unescos verdensarvliste. Øya ligger rett på utsiden av byen, fint å rusle rundt å kikke. En dag passet vi også på å ta en dagstur til Tallinn. Vårt første besøk i den koselige gamlebyen.
Videre så kjørte vi til trehus byen Borgå litt øst for Helsingfors, der tok vi bare et kort besøk. Fortsatte opp til Lahti for et par dager. Der sto vi veldig rolig og fint på en bobilplass nede i en marina. Veldig mange båter som var over 30 fot har Sauna om bord. Rett ved siden av en koselig park. Tommy hadde gledet sett masse til å se ski anlegget i Lahti. Det var veldig gøy, vi gikk rundt i løypene og kikket. Det var mye aktivitet og bygging i anlegget, de forbereder seg til ski VM i 2029.
Nå var vi ferdige med første del av det vi hadde planlagt på forhånd. Planen videre var å følge kysten fra Åbo og oppover. Men etter Lahti kjørte vi langs flere fine sjøer og stoppet ved ulike fri camp plasser innover i landet, for å få se litt mer av det som Finland er kjent for. At Finland er de tusen sjøers land. Vi besøkte også Tammerfors, en veldig trivelig by.
Deretter rullet vi ut til koselige Nådendal, ved Åbo. Et sted med en veldig fin bydel med gamle trehus og trange gater. Kjent som en fin badeby helt siden 1800 tallet, mange fine strender så vi. Her ligger også Mummindalen, ute på ei øy. Vi var heldige og parkerte gratis på ei parkering i en småbåt havn.
Neste dag etter frokost fortsatte reisen vår oppover vestkysten, tanken er å følge kysten opp til Kemi. I Nystad tok vi lunsj stopp. Etter lunsj en vandring rundt langs strandpromenaden, og i sentrums gatene. Så kom vi til Rauma for kvelden, her fant vi også en gratis parkering nede ved en marina. Kjempe fint område med strender, park, strandpromenade, og fine grillplasser.
Dagen etter reiste vi med båt ut til en fyr øy, Kylmæpihlajan. Mye folk var det med i god været. Det ble en herlig dag. En fyrøy med stort utsprengt havnebasseng nesten midt på øya.
Så langt har det vært veldig enkelt å finne gratis parkeringer overalt, fine steder i byer, marianaer og ved sjøer. Har ikke sett noen gang at det er forbud mot å stå med bobil over natt. Så bra og enkelt for oss!
Rastila camping i HelsingforsFint i området rundt Rastila camping i HelsingforsSauna midt inne i HelsingforsInspirerende byggverk, biblioteketDomkirke i HelsingforsBåttur til Suomenlinna festningsøyFint å vandre på Suomenlinna festningsøySuomenlinna festningsøyEn pubtur i HelsingforsMathall i HelsingforsLaksesuppe til Lunsj på mathallen i HelsingforsDagstur til TallinnI Tallinn, den gamle bymurenI gamle byen i TallinnAlexander Nevskij katedralen i TallinnPå vei til gamlebyen i Borgå, som vi ser i bakgrunnHer er vi i LahtiTommy står i Lahti svingenFin solnedgang i Lahti, tatt fra bobilplassenFricamp ved en av de tusen sjøerFra Fricamp ved en fin sjøPå oppdagelsestur i TammerforsSommermat på menyen i dag, sild, potet og eggVeldig koselig her i NådendalMummindalen ligger i NådendalSer på utsikten i NådendalFlott strand i NådendalVandring i gamlebyen i nådendalSjarmerende hus I NådendalLiten is kiosk i NådendalTåken kommer sigende i RaumaPiknik ved en koselig grillplass i RaumaBåten vi reiste med til Fyrøya utenfor RaumaPå båttur utfor RaumaTrygg liten havn ute på fyrøya utfor RaumaBesøker Fyrøya utenfor RaumaFantastisk hamn ute på Fyrøya ved Rauma
Vi dro av gårde søndag 3. mai i regn og gråvær. Etter ca 4 timer parkerte vi i Karlskoga. Vi kjørte over Ed og nord for Vænern. Grønfeltsudden stællplats sto vi parkert en natt, den lå veldig fint ved sjøen Møckeln. Etter vi var klare gikk vi en kort bli kjent tur opp i byen og langs med sjøen. Til middag ble det Fiskesuppe i bilen og så tok vi en tidlig kveld.
Tidlig rullet vi ut på veien etter kaffe og frokost, i dag fikk vi sol og 13 grader. Kursen ble lagt til Strængnæs, der parkerte vi nede i havnen på en fin plass. Kjempe koselig by med lang strandpromenade, og en stor Domkirke. Fint sentrum med mange kafeer, butikker og restauranter. Meget koselige kvartal med gammel tre bebyggelse, og en fin vindmølle på toppen. Vi ble to netter i Strængnæs, det var herlig og finne stemningen for turen.
Siste del inn til Stockholm kjørte vi på Onsdag formiddag. Sjekket inn på bobilplassen i Tantolunden på Sødermalm, plassen er for 14 bobiler. Den ligger veldig sentralt i storbyen, perfekt for å utforske staden. Onsdag til Lørdag fikk vi nydelig vær, helt perfekt. Vi så masse flott i Stockholm, det er en kjempe flott hovedstad. Som vi pleier så vandret vi gatelangs for å oppleve byen. Fredag kveld hadde vi en koselig middagstreff med kusin Marie og hennes mann Tommy.
Søndag 10 mai ble det en uvanlig tidlig start kl. 05,45 for å kjøre den korte veien til Viking Line kaien. Der ble vi sjekket inn for å reise med fergen til Åbo i Finland. Avgang kl. 7,40 i sol, 8 grader og sydlig vind 7 – 10 sm. Meget flott båtreise innimellom øyer og skjær i smale sund. Det tok ca 4 timer før vi var ute ur Stockholms skjærgård. Etterpå var det 1 liten time på åpent hav før vi kom til Ålands skjærgård. Her fikk vi et kort stopp i Mariehamn før vi fortsatte mot Åbo skjærgård. Ettersom vi var på denne turen med stopp i Mariehamn fikk vi nesten hele reisen innenskjærs. Veldig flott opplevelse! La til i Åbo etter 11 timer underveis. Vel på landeveien igjen så kjørte vi til Helsingfors og parkerte på Rastila Camping kl. 22,15. Her blir vi ei uke.
I Karlskoga, her står vi fint ved MøckelnI Karlskoga, deilig at turen har begyntHavna i StrængnæsI StrængnæsPå tur i StrængnæsBobilplass i Tantolunden på SødermalmPent i Gamla stan i StockholmNyter i sola i Gamla stan, StockholmFlott i Gamla stan , StockholmStor torget i Gamla stan, StockholmSlottet i StockholmGodt at noen holder vakt, slottet i StockholmVed siden av slottet, utsikt mot Skeppsholmen i StockholmFant billige tilbud i StockholmLunsj og kos i Gamla stan, StockholmVi liker å vandre rundt å kikke, StockholmVed Sergelstorg i StockholmBlomstrer vakkert i Kungstrædgården, StockholmØstermalm saluhall, StockholmFin saluhall på Østermalm, StockholmFint å se, men stive priser på Østermalms saluhall i StockholmPå vei ut til Djurgården, StockholmPå fergen tilbake til Slussen fra DjurgårdenJeg og min kusin Marie og våre menn Tommy x 2, koser oss med middagAvsluttet en koselig kveld i bobilenEn seilbåt sluser ut ved Hammarby slusen, StockholmFint å se Mosebakke terrasse også, StockholmFin utsikt fra Katharina heisen ved Slussen, StockholmVi var oppe to ganger i Katharina heisen ved Slussen, StockholmDeilig fika i Gamla stan, StockholmKlare for tur med Viking Line til Åbo i FinlandTakk Stockholm for denne gangFint på sjøen Kort stopp i Mariehamn på ÅlandTrangt mellom skjæra med en båt på 213 meter lang og 33 meter bredInnseilingen til Åbo i FinlandVår plass på Rastila Camping i Helsinfors
Turen startet i Havana, med en guidet rundtur til fots første formiddagen. Det var veldig interessant og lærerikt. Det var flott å se byen, men trist å se hvordan byen forfaller mer og mer. Vi opplevde sjarmen til folket og musikken i Havanas hyggelige gater. Vi bodde midt i den gamle bydelen.
Etter den fargerike hovedstaden kjørte vi bil til den frodige Vinales dalen. Etter at vi sjekket inn i Casa Particulares, som er at vi leide rom med privat bad hjemme hos en familie. Så kjørte vi guidet tur i en Oldsmobile i Vinales dalen. Vi besøkte en dryppsteins hule, der vi både gikk og tok en båttur. Etterpå så vi de gigantiske veggmaleriene som symboliserer menneskets evolusjon. Malt av en lokal kunstner. Selvfølgelig var vi også på en tobakks plantasje.
Videre reiste vi med drosje til Cienfuegos. Så var det kjempe interessant å kjøre på Cubas motorveier. Der ferdes det biler, busser, lastebiler, mopeder, sykler, oksekjerrer, hester, kuer, i en overaskende blanding.
I Trinidad bodde vi også noen dager. Der startet vi også vårt opphold med en guidet gåtur gjennom sjarmerende brosteins gater. En dag kjørte vi tur ut til Ancon stranden med en Chevrolet fra 1952. Veldig artig å se alle gamle amerikanske biler, og å kjøre i mange av dem var en opplevelse.
Vårt eventyr på Cuba ble avsluttet på en flott resort i Varadero. Deilig å slappe av etter alle inntrykk og et skikkelig Cuba eventyr. Veldig bra at vi fikk sett livet til Cubanerne på vår rundreise og etterpå nyte solen i Varadero.
Veldig god middag første kveld på CubaGuidet fottur i HavanaGamle og flotte bygninger i HavanaCapitol og amerikansk bil foran i HavanaMoro å kikke rundt i fine HavanaVi vandrer i den eldste bydelen i HavanaNyter utsikten på hotellet i HavanaTurist i HavanaSuvenirer i HavanaMarked i HavanaMusikk var lett å finne i HavanaSjarmerende med musikk i Havanas gaterFantastisk Hummerrett i HavanaHer bor vi Las Mary i VinalesGuidet tur i Vinales dalen i denne OldsmobilenTur i Dryppsteins hule i VinalesBesøk på tobakk plantasje i VinalesGigantiske veggmalerier i VinalesEn selger i VinalesFin botanisk hage i VinalesI botanisk hage i VinalesMeget vanlig å bruke Okser i VinalesI hagen ved en restaurant i Vinales dalenHer er vi i Trinidad på CubaFin utsikt over Trinidad på CubaI Trinidads gaterGuiden vår og Tommy i TrinidadDrinken vi smakte sammen med guiden i TrinidadKoselig restaurant i TrinidadFor en hummer middag i TrinidadHer er bilen som kjørte oss til stranda i TrinidadUnderbart på Ancon stranda i TrinidadVandret litt på stranda før bad i TrinidadTommy sjekker motoren etter turen til stranda i TrinidadNå har vi kommet til VaraderoNyter strandliv i Varadero28 grader i vannetMasse bad i VaraderoSkål og takk Cuba
I år hadde vi 4 ukers ferie og vi planla en tur til Shetland igjen. Kom av gårde den 27.Juni og vi seilte ca. 185 NM direkte til Lista. Det ble en grei tur i litt forskjellig vær. Etter en natt i land tok vi neste strekk opp til Tananger. Så etter noen fine stopp langs kysten så kom vi til Lerwick etter ei uke. Vi brukte 35 timer fra Utsira, det ble en fin tur selv om vi fikk mye regn.
Lerwick er en herlig by å besøke, det er alltid morsomt å komme dit. Videre til vår favoritt øy Fair Isle etter noen dager. Etter at vi vandret mye på fantastiske Fair Isle så seilte vi opp til Lerwick igjen.
Tilbake til Norge hadde vi en meget flott seilas og vi anløp Skudeneshavn etter 40 timer. Åtte dager brukte vi hjem etter Skudeneshavn. Og da besøkte vi Kirkhamn, Mandal, Kristiansand, Randesund, Lillesand, Arendal, Havstensund og siste stopp ble Ramsø.
Natt på havetLista fyrTommy og Lars Erik ser på utsikt ved Lista fyrGikk tur til og fra Lista fyrØya Rott på utsiden av TanangerGår tur på øya RottPå Utsira, dagen før vi seiler til ShetlandPå Utsira, moro å gå rundt å gjøre seg kjentFint driv på Nordsjøen med to rev i storseilet og genuaPå Nordsjøen og vindroret styrerHar rundet Bards headDeilig å komme i havn i LerwickHerlig stemning på båtklubben i LerwickVi må få med oss noen severdigheterI leiebil rundt på ShetlandHetene gikk løse midt på veienVakker natur på ShetlandBølgene slår innover land, flott å seHer ligger vi på Fair IsleDet nordligste fyret på Fair IsleLundefuglene er veldig nysgjerrigeFantastisk LundefuglPå Fair Isle i syd havnaFair Isle har bratte fjellsider og mykt gressTommy på vakt i NordsjøenLurer på hvordan været blirI fine SkudeneshavnLitt båtjobb underveisLitt lesing og inspirasjon underveisHer har vi utsikt over Kirkhamn på HidraI Kirkhamn på HidraLars Erik fisker i Kirkhamn på HidraDet ble en fin fangst i KirkhamnMiddag i KirkhamnVidere etter KirkhamnHjennom Ny Hellesund
Mandagen 11.9 kunne vi dra av gårde på tur, det var spennende. Og bilen var pakket og klar for tur. Planen i år er å kjøre nedover i Europa, vi har 10 – 12 uker til rådighet. Så vi har lyst å bruke mye tid i Normandie, Bretagne og følge kysten rundt Biscaya. Det kan sikkert bli flere forandringer på våre planer, siden det kan være tøft vær senhøstes. Og vi håper også å få til et besøk i nord Spania.
Vi har stått parkert natta over i Gbg, Aabenraa, Westerstede, Hoorn, Nieuwpoort, Bourseville, Le Treport og Etretat.
Første natten sto vi på utsiden der Susanne`s foreldre bor, vi hadde en koselig treff med familien og spiste middag sammen. Så tidlig morgenen etter kjørte vi om bord på fergen til Fredrikshavn. Etter vi kom i land kjørte vi 3,5 timer gjennom Danmark til Aabenraa, nesten ved tyske grensa.
Westerstede i Tyskland, nordvest for Oldenburg ble vår neste natt plass. Hele dagen kjørte vi på motorvei, det var mye trafikk forbi Hamburg og Bremen. Da ble det ekstra deilig å stoppe på et rolig sted etter en lang dag.
I koselige Hoorn sto vi i yacht klubben, det var en veldig fin havn. Byen var meget sjarmerende med veldig mange skjeve hus. Hoorn er en gammel by, og var en av de største i Holland på 1600-tallet. Tidligere var byen en viktig havneby, spesielt med skipstrafikk til Asia. Vi likte oss veldig godt.
I Nieuwpoort tok vi en liten pause, og sto tre netter. Fordi det var meldt mye kuling og regn i det området vi snart skulle kjøre inn i. Vi var rundt i byen både på sykkel og til fots. Byen var veldig godt tilrettelagt for å bevege seg rundt.
I Bourseville sto vi midt ute på landsbygda, men på en god parkering med strøm.
Og i Le Treport var en veldig koselig liten havneby. Det var mye vind, og bølgende rullet skikkelig inn på stranda. Etterpå tok vi kabelbanen opp til toppen og kikket på utsikten over byen.
Mye turister var det i Etretat, og det var et fint sted å besøke. Vi så veldig fine formasjoner som havet laget i kalk klipper. En koselig liten plass med tange gater og fine hus.
Vi drar straks ut på nye eventyr nedover i EuropaVi er i køen i Gøteborg for å kjøre på fergen til FredrikshavnDa er vi om bord på Stena DanicaParkert i Aabenraa i syd DanmarkFlott strand ved bobil parkeringenHer kjører vi over Kielkanalen, der kjørte vi med båten vår i 2000Bli kjent runde i Weststede, fint sentrumDet smakte med en kald en etter en lang dag på veienFint å sitte ute og grille i WeststedeNoen skilt er enkle å skjønne selv om vi ikke kan språketBildet skal vise at et fartøy passerer på brua over veienStoppet for lunsj i fine HarlingenDeilig å strekke litt på beina, her er vi i HarlingenSjåføren koser seg bak rattetHer kjører vi på demningen mellom IJsselmeer og havet, den er 30 km langVi er parkert i fine yacht klubben i HoornDet er mange vakre bygninger i sjarmerende HoornVeldig koselig by å rusle rundt i Det var veldig mange skjeve bygninger her i HoornFår litt hjelp ut kanalen i NieuwpoortDirk «Dixie» Dansercoer, belgisk eventyrerYtterst på piren i Nieuwpoort, deilig med sykkeltur i nydelig værPiknik ute på piren, en fin dag i NieuwpoortMorsomt å kikke på mye forskjelligUt på tur, vi er nede ved stranda i Nieuwpoort med piren i bakgrunnMeget stor marina i NieuwpoortKoser oss med en kaffe i NieuwpoortTommy limer på klistremerker som vi trenger for å kjøre i FrankrikeNærmeste naboene i Bourseville på landsbygda i FrankrikeUte på piren i Le TreportVi tok kabelbanen opp på Kalk klippene, den var automatisk og gratisPå toppen nyter vi utsikten over byen og havnaMye fint å se på i NormandieVi kan finne mye godt i butikkeneVi koser oss med «Moules Frites»Vi likte oss godt her i EtretatFint å rusle tur i Etretat, vi gikk opp på høyden i bakgrunn for å få bedre oversikt Oversiktsbilde over stranda og strandpromenaden i EtretatFlotte klipp formasjoner i Etretat