Den 24.mai kjørte vi videre nordover fra fine Rauma. Det var mye vind, så vi kjørte sakte hele veien. Tok oss flere stopp underveis, både for å se på landskapet rundt, men også for å spise lunsj og tanke.
Etter hvert på ettermiddagen kom vi ut i Kvarken skjærgård til et koselig sted ved navn Sommarøsund. Der ble vi to netter, sto på en gress plass nære vannet. Fortsatt var det mye vind, men plassen vi hadde funnet lå i le fra vinden. Heldigvis var det sol fra blå himmel. Det sto to bobiler til over natt.
Dagen deretter etter morgenbad, kjørte vi til Oravais. Bobil plassen lå i en marina og den het Brudhamn. Her kostet det 170 kr/ natt og vi sto to netter her også. Etter vi parkert så gikk vi tur opp til butikken. På kvelden satt vi ute og grillet i finværet.
Videre fra Brudhamn hadde vi tenkt å parkere sør om Brahestad ved noen flotte strender. Men der hadde det blitt svære hoteller og annerledes enn det vi hadde lest. Så etter en kort stopp dro vi videre til en koselig plass som het Varijakki. Fin liten plass ved en båthavn. Noen hus lå det rundt plassen, men ikke mange.
I Uleåborg sto vi bare et par timer midt på dagen. Vi gikk rundt i byen og kikket litt, fin strandpromenade, gammel og veldig bra mathall, flere koselige parker. Etterpå kjørte vi noen kilometer på utsiden byen og fant en fin fricamp ved en sjø. Den lå ved siden av et boligområde og ved plassen var det grillplass og en herlig strand. 10 minutter unna lå en lokal pub, der satt vi i sola på terrassen og tok en øl. Så var vi litt sultne, Tommy kjøpte Pizza i en automat ved siden av puben. Den var overaskende god!
Byen Kemi kom vi til neste dag, her fant vi også en fricamp på en liten grus plass rett i utkant av byen. Flotte grønt områder og strender ved siden av der vi sto. Veldig fin båthamn og strandpromenade. Selve Kemi var en spesiell by med meget brede gater i et firkantet mønster.
Mot Rovaniemi fulgte vi Kemi elv oppover, vi tok flere stopp underveis. I dag hadde vi litt skiftende vær med sol og grå vær, 9 – 12 grader. Så veldig få grader å rutte med. Etter et par timer i Rovaniemi by, fortsatte vi til Nissens by. Parkerte over natt på en gratis parkering. De hadde bygd opp et veldig flott anlegg med Nissens tema med mange forskjellige aktiviteter. Polar sirkelen går også gjennom Nissebyen.
Tre uker har vi vært i Finland, og overnattet på 11 ulike plasser. Men vi har hatt korte stopp på mange flere. Vi har kjørt nesten 200 mil, mest på mindre veier. Finland har vært en flott opplevelse.




























